[dropcap]BEOGRAD[/dropcap] Svakog ljeta, svake zime, svaki naredni put sve više, pažnju sportske javnosti okupiraju megalomanske kupovine velikih evropskih klubova.
Količina novca koja se okreće u svijetu fudbala je enormna i u tom biznisu nema mjesta za alibi zvani “svjetska ekonomska kriza”, bar kada je riječ o elitnom rangu takmičenja u Evropi. Fudbaleri vrijedni 50, 70, 100 miliona evra putuju kontinentom, a klubovi kao da se utrkuju da plate više.
Samo Real Madrid je od 2009. potrošio 716 miliona evra na svoja pojačanja! Kraljevski klub je 12 fudbalera koštalo minimalno 30 miliona evra, dok su dvojica najskupljih pojačanja u istoriji madridskog kluba Kristijano Ronaldo i Garet Bejl koštali Real po 94 miliona evra. Na spisku skupo plaćenih su još Kaka (65 miliona evra), Čabi Alonso (35), Karim Benzema (35), Angel di Marija (33), Toni Kros (30), Isko (30), Iljaramendi (30), Koentrao (30) i Modrić (30).
Međutim, daleko od očiju javnosti, decenijama unazad, događaju se neki sasvim drugačiji transferi, u kojima novac ne igra presudnu ulogu, štaviše, negdje se ni ne pominje… Oni se prepričavaju i pamte.
Toni Kaskarino
Poznavaoci fudbala stariji od 30 godina sjećaju se Tonija Kaskarina. Irac je igrao čak i za Crvenu zvezdu, ali francuski Red Star 93, u kojoj je 2000. završio karijeru, tokom koje je igrao, između ostalog, i za Olimpik Marsej, Aston Vilu, Čelzi, Seltik…
On je na početku karijere iz Krokenhila u Gilingem prešao za 1.000 crijepova. Toliko je Krokenhilu bilo potrebno da pokrije krov svlačionice, a sam Kaskarino je potom prodat za 800.000 funti!
Gari Palister
Ne tako davno legendarni štoper velikog Mančester junajteda, jedan od igrača koji je po dolasku sera Aleksa Fergusona bio temelj stvaranja šampionske generacije, svoj uspon je započeo transferom iz Bilingem Tauna u Midlsbro, 1984. godine.
Midlsbro ga je, sa svega 19 godina, platio nižerazrednom klubu sa setom dresova, vrećom punom fudbalskih lopti i mrežom za gol. Pet godina kasnije, Junajted je platio 2,3 miliona funti za Palistera, što je u tom trenutku bila rekordna suma u Engleskoj za defanzivca.
Zet Najt
Najt i dalje aktivno igra fudbal za Bolton. Štaviše, ovaj defanzivac je zabilježio i dva nastupa za reprezentaciju Engleske, ali malo je poznato da je 1999. prešao iz Rašal Olimpika u Fulam za 30 kompleta trenerki!
Toliko je tada agilni vlasnik Fulama Mohamed Al Fajed morao da izdvoji kako bi doveo igrača kojeg je kasnije prodao Aston Vili za 3,5 miliona funti.
Marijus Ćijara
Rumunski defanzivac prešao je 2006. iz UT Arada u Regal Horniju za 15 kilograma svinjskih kobasica!
U Aradu je poslije ovog transfera načinjena “oproštajna” gozba u čast Ćijare, koji se, poslije pijanke, narednog jutra oprostio, ali ne od bivših saigrača, već od bavljenja fudbalom. Otišao je da radi na jednoj španskoj farmi, a Regal je tražio da mu obeštećenje bude vraćeno u vidu – 15 kilograma kobasica.
Rumunija je zemlja poznata po bizarnim transferima pa je tako 1998. Jon Radu prešao iz Petrosanija u Valčeu za dvije tone goveđeg i svinjskog mesa.
“Prodaćemo ovo meso i onda isplatiti plate svim igračima”, rekao je tadašnji predsjednik Petrosanija.
Franko Di Santa
Di Santa je 2008. prešao iz čileanskog Audaks Italijana u Čelzi za enormnih 3,4 miliona funti i nije uradio bukvalno ništa na “Stamford bridžu”, ali…
Malo je poznato da ga je Audaks doveo za dva kompleta mreža za golove i 40 litara farbe dvije godine ranije, kada je Argentinac dolazio iz rodne Mendoze i jednog lokalnog kluba koji se takmičio na amaterskom nivou.
Kenet Kristensen
Kristensen će u istoriji fudbala ostati zapamćen kao napadač norveškog trećeligaša Vindbjarta, koji se toliko nadavao golova jedne sezone da bogatiji i popularniji Floj nije mogao da dozvoli da ga ne kupi.
Tako je Floj 2002. ponudio Vindbjartu da Kristensen bude isplaćen u škampima, a kupac je imao jedan uslov – da škampa bude onoliko koliko je Kristensen težak. Dogovor je postignut.
Jan Rajt
Malo ko ne zna za ime i prezime Jana Rajta. To je jedan od najboljih centarfora u istoriji Arsenala, pa možda i Premijer lige. Rajt je dogurao do reprezentacije Engleske, igrao na Svjetskom prvenstvu, po završetku karijere ovaj fudbaler jamajkanskih korijena postao je i TV zvijezda. Dao je 184 gola za Arsenal (1991-1998) i 100 za Kristal Palas prije toga (1985-1991), ali…
Danas je poznatije to da ga je Arsenal platio 2,5 miliona funti, nego da je Palas za njega platio Grinvič Borou jedan običan set tegova za teretanu!?
Toliko je iskeširao tadašnji menadžer Stiv Kopel.
Džon Barns
Barns je, poput Rajta u Arsenalu, izrastao u živu legendu Liverpula. Daleke 1981. godine 17-ogodišnjeg Barnsa klub Sadberi Kort prodao je Votfordu za komplet dresova!
Grem Tejlor dao je šansu Barnsu da trenira sa rezervnim timom Votforda i kada je prošao probu, Sadberi je dobio vrijedan poklon.
Erni Blenkinšop
Davne 1921. Blenkinšop je prešao iz Kadvorta u Hal Siti za velikih 100 funti i ogromno bure mutnog piva.
Ispostavilo se da je to bila dobra kupovina, jer je Blenkinšop izrastao u jednog od najboljih lijevih bekova u Engleskoj i zabilježio je čak 26 nastupa za reprezentaciju te zemlje, bio i kapiten Hala.
A, bili su srećni i u njegovom rodnom gradu, gdje su eks-saigrači imali dovoljno piva za nekoliko sedmica.
Sokrates
Doktor Sokrates je jedna od ikona svjetskog fudbala. Ovaj slavni i, nažalost, pokojni brazilski fudbaler (1954 – 2011.) igrao je sa velikim uspjehom od 1974. do 1989. za najveće brazilske klubove (Botafogo, Korintijans, Flamengo, Santos) sa izuzetkom Fjorentine, za koju je nastupao u sezoni 1984/85. i nije mu se svidjelo.
Međutim, na ovu listu ušao je zato što nije tražio apsolutno ništa da 2004, 15 godina po završetku karijere, prihvati poziv engleskog kluba Garfort Tauna da se reaktivira i nastupi za njih.
Kao 50-godišnjak spakovao se, prevalio put od Brazila do Engleske, obukao dres novog kluba, odšetao terenom 12 minuta, zatražio izmjenu i kao vlasnik 60 nastupa i 22 gola za najveću reprezentaciju svih vremena, Brazil, vratio se kući da se bavi politikom.