Sparsi dobili, Lebron povrijeđen

[dropcap]SAN ANTONIO[/dropcap] Košarkaši San Antonio Sparsa dobili su prvi meč finalne serije NBA protiv Majami Hita rezultatom 110:95.

Meč je prelomljen sredinom posljednje četvrtine, kada je zbog povrede izašao Lebron Džejms, prenosi B92.

U tom trenutku Majami je još vodio, ali se igra branioca titule potpuno raspala, pa je na kraju San Antonio stigao do neočekivano ubjedljive pobjede. Ozbiljnost i priroda Lebronove povrede još uvijek su nepoznati. Drugi meč finalne serije igra se u nedjelju.

Ukoliko je u pitanju ozbiljnija povreda najboljeg igrača Majamija ravnoteža bi se potpuno poremetila u korist Sparsa, mada je malo vjerovatno da bismo gledali neravnopravne duele kao finiš ove utakmice.

Meč na jugu Teksasa igran je u nehumanim uslovima, jer je zbog problema sa sistemom za hlađenje temperatura tokom završne četvrtine dosegla 32 stepena, što je u dobrom delu meča uticalo na to da kvalitet ne bude na nivou dva najbolja tima lige (ukupno 41 izgubljena lopta).

Majami je bolje odigrao uvodne minute i poveo 7:2, ali je San Antonio uhvatio priključak, stekao plus 6 na kraju prve četvrtine i stekao prednost koju će uglavnom držati do finiša treće četvrtine.

Gosti su samo jednom, poslije serije 8-0 na sredini drugog perioda, stigli do minimalne prednosti, ali je tokom cijele utakmice bilo jasno da će odluka pasti u samom finišu. Sparsi su početkom drugog poluvremena stigli do plus 9, Majami je vratio serijom 13-2 i opet došao u minimalno vođstvo, a poslije odlične role Reja Alena,koji je seriju od 6 poena u minutu krunisao spektakularnim zakucavanjem, Hit je prvi put stigao do plus 6.

Kada je Kris Boš postigao trojku plus bacanje na devet minuta pred kraj gosti su poveli 86:79, a domaća publika se uplašila brejka već u prvom meču finalne serije.

Već minut kasnije dogodio se ključni detalj meča. Lebron je u dva vezana napada uputio teške šuteve, doskočio čudno kod drugog i zatražio izmenu. Poslije izlaska bilo je očigledno da je u ozbiljnim bolovima i da na njega tim neće moći da računa.

Do trenutka Džejmsovog izlaska (sedam i po minuta prije kraja) Sparsi su već prišli na minus dva, a taj događaj potpuno je slomio Hit i oslobodio domaće košarkaše. Lebron se vratio u jednom trenutku, smanjio na minus dva, ali je odmah morao ponovo napolje.

San Antonio, koji je već u prvih 40 minuta izjednačio rekord sezone sa 22 izgubljene lopte, potpuno se razgoropadio, do kraja izgubio još jednu i imao samo jedan promašaj, iskoristivši sve preostale napade za završnicu 16-3 (ukupno 31-9 za poslednjih 9 minuta).

Iako su izgubili previše lopti, Sparsi su opet imali odličan protok lopte i završili meč sa 30 asistencija, od čega Đinobili 11.

Manu je ubacio 16 poena, imao i 5 skokova i 3 ukradene lopte. Tim Dankan je imao 21+10, a Boris Dijao samo 2 poena, ali 10 skokova i 6 asistencija, od kojih je ona za Grinovu trojku bila pravi nokaut uzdrmanom Majamiju posle Džejmsovog izlaska. Taj koš doveo je Majami u vođstvo 90:88 (Dva vezana napada išla su ovako: Dijaov skok pod svojim košem, pa posle dugog napada asistencija Grinu za tri).

Grin je dotle dao samo dva poena i nije mogao da pogodi ništa, a onda je dodao još 11 u finišu. Tijago Spliter je ubacio 14 poena, ali je učinak još važniji zbog serije od 9 poena u dva minuta na prelasku iz trećeg u četvrti period, kada je sprečio Hit da se potpuno odlepi.

Lebron je predvodio Hit sa 25 poena, Boš je imao 18+9, uz tri trojke. Vejd je dodao 19, a Alen stao na 16 pogodaka. Osim njega klupa Majamija nije učestvovala u meču, sa njima ni faulovima opterećeni Čalmers (on 3, ostatak klupe 4 poena).

Domaćin je na kraju imao 10 skokova i 14 asistencija više, za 10 posto bolji procenat šuta i čak 52 posto za 3 poena. Od povrede Lebrona šutirali su trojke 6 od 6, pre toga punih 20 minuta nisu ubacili nijednu (0 od 7). U meču u kojem gotovo da nisu ofanzivno učestvovali Lenard i Grin pobjeda San Antonija dobija dodatni značaj.

Meč broj dva igra se u San Antoniju u nedelju, a serija se zatim seli na Floridu, gde se igra u utorak i četvrtak.