Istorijski uspjeh Alžira, uspavanka Belgije

[dropcap]KURITIBA[/dropcap] Fudbaleri Alžira plasirali su se u osminu finala Svjetskog prvenstva, pošto su večeras u Kuritibi u trećem kolu H grupe remizirali 1:1 s Rusijom.

Alžir je prvi put u istoriji izborio plasman u osminu finala, a ovo je toj reprezentaciji četvrto učešće na Mundijalima.

U prvom poluvremenu meča u Kuritibi djelovalo je da će Rusi trijumfovati, jer su od šestog minuta vodili golom Aleksandra Kokorina.

Nastavak meča, međutim, pripao je Alžircima, koji su izjednačili preko Islama Slimanija, a svemu je “kumovala” greška golmana Igora Akinfejeva.

Do kraja meča Rusija je “pritiskala” rivala, ali su izabranici Vahida Halilhodžića gotovo perfektno zatvorili sve prilaze golu.

U drugom duelu, koji se igrao u Sao Paulu, Belgija i Južna Koreja odigrali su vjerovatno jednu od najdosadnijih utakmica u dosadašnjem toku šampionata. Belgijanci su potvrdili prvo mjesto u grupi i uložili minimum napora da stignu do trijumfa.

Monotoniju je najpre razbio crveni karton, koji je u završnici prvog poluvremena dobio Stiven Defur. Ipak, to nije smetalo “crvenim đavolima” da u 78. minutu preko Jana Vertongena stignu do pogotka, a kasnije i do pobjede.

Protivnik belgijske selekcije u osmini finala biće reprezentacija SAD, a taj meč igra se 1. jula u Salvadoru.

Reprezentacija Alžira u istoj fazi takmičenja imaće mnogo teži zadatak, pošto ih očekuje duel sa Njemačkom, 30. juna, u Porto Alegreu.