Holandija ponizila svjetskog šampiona

[dropcap]SALVADOR[/dropcap] Fudbalska reprezentacija Holandije savladala je večeras u Salvadoru branioca titule Španiju sa 5:1 (1:1), u prvom kolu B grupe prvenstva svijeta u Brazilu.

Repriza finala 2010. donijela je uzbudljiv i kvalitetan fudbal, a Holanđani su fantastičnom igrom poslije preokreta deklasirali vladajuće šampione i sa kamatom se osvetili za poraz u Južnoj Africi.

Izabranici Luja van Gala imali su zvjezdano veče u Salvadoru. Zapanjili su svijet rijetko viđenom partijom u kojoj su mogli još više da ponize ekipu koja je posljednjih godina dominirala planetarnim fudbalom.

Valjda nikada do sada aktuelni svjetski prvak nije pretrpio sličan debakl. Fudbaleri Španije nisu ličili na sebe u nemoći da pariraju eksplozivnim i nadahnutim rivalima, a primili su nevjerovatnih pet golova nakon više od pola vijeka.

Sve linije holandske reprezentacije funkcionisale su gotovo besprijekorno. Međutim, prednjačili su Robin van Persi, Arjen Roben i Vesli Snajder, koji su se prosto poigravali sa konfuznom odbranom “crvene furije”.

Prvih 45 minuta nisu pokazivali da će Španci preživjeti pravu “golgotu”. Poveli su iz sumnjivog penala nakon kontakta De Fraja i Dijega Koste, ali je Van Persi u finišu poluvremena izjednačio evrogolom, kada je sjajno ubačenu loptu na atraktivan način u skoku glavom ubacio u mrežu.

U nastavku utakmice uslijedila je fudbalska rapsodija u režiji popularnih “lala”. Organizovano, brzo, prodorno i, što je najvažnije, izuzetno efikasno djelovali su Holanđani dominirajući terenom.

Akcije su prosto letjele, udarci sijevali iz svih pozicija, Van Persi je gromovitom volejem uzdrmao i prečku, a “klimava” odbrana protivnika bila je na pravim mukama.

Tragičar susreta bio je kapiten Španije, golman Iker Kasiljas, primivši tri gola nakon velikih grešaka.

“Crvena furija” je večeras bukvalno imala “crni petak”. Nemoćno su djelovali izabranici Visentea del Boskea u duelu s nadahnutim rivalom, a bolan poraz, pravi fijasko, bez sumnje će uzdrmati njihove redove pred nastavak takmičenja.

Ostaje da se vidi imaju li snage da se oporave od šokantnog debakla, a to će pokazati već naredna utakmica u kojoj igraju 18. juna u Rio de Žaneiru protiv Čilea.

Holanđani se istog dana u Porto Alegreu sastaju s autsajderom Australijom.

U drugom meču B grupe od ponoći po našem vremenu u Kujabi se sastaju Čile i Australija.

Statistika

Večerašnji susret je odigran na stadionu Arena Fonte Nova pred oko 50.000 gledalaca, a sudio je Nikola Ricoli iz Italije.

Strijelci: Van Persi u 44. i 72, Roben u 53. i 80. i De Fraj u 65. za Holandiju, a Čabi Alonso u 27. minutu iz penala za Španiju.

Žuti kartoni: De Guzman, De Fraj, Van persi (Holandija), Kasiljas (Španija).

Holandija: Silesen, Janmat, De Fraj (od 77. Veltman), Flar, Martins Indi, Blind, De Guzman (od 62. Vajnaldum), Snajder, De Jong, Van Persi (od 79. Lens), Roben.

Španija: Kasiljas, Aspilikueta, Ramos, Pike, Alba, Chavi, Buskec, Alonso (od 62. Pedro), Silva (od 78. Fabregas), Inijesta, Kosta (od 62. Tores).