Arsenal teškom mukom do Lige šampiona

[dropcap]LONDON[/dropcap] Fudbaleri Arsenala pobijedili su tim Bešiktaša sa 1:0 i prošli u Ligu šampiona, a isti uspjeh ostvarili su Atletik Bilbao, Bajer Leverkuzen i Malme u revanš utakmicama baraža.

Londonske “tobdžije” ostvarile su cilj, ali su do njega došle teškom mukom i poslije mnogo uzbuđenja. Arsenal je nakon 0:0 u Istanbulu krenuo silovito na svom terenu, ali je turski predstavnik umio da odgovori, uspješno se branio i povremeno opasno prijetio.

Konačno, čileanski napadač Aleksis Sančez pogodio je u samoj završnici poluvremena za veliko slavlje navijača na “Emiratima”, a to je, ispostavilo se, bio i konačan rezultat.

U nastavku je Bešiktaš nastavio da prijeti, stvorio je nekoliko lijepih šansi, ali bez efekta. Domaćin je do kraja strepio, posebno kada je van terena morao Debiši zbog dva žuta kartona, ali mreža ekipe Arsena Vengera je sačuvana, pa će Arsenal 17. sezonu zaredom igrati u grupnoj fazi Lige šampiona.

Atletik Bilbao je ostvario sjajan uspjeh, nakon što je poslije preokreta srušio Napoli (3:1). Gosti su iznenada poveli na početku drugog dijela susreta, ali se Aduriz sa dva gola u nastavku potrudio za slavlje u Baskiji, koje je potvrdio Ibaj četiri minuta kasnije.

Bajer Leverkuzen je rutinski otaljao posao protiv Kopenhagena (4:0), a prijatno iznenađenje priredio je švedski Malme, koji je prošao u elitu sigurnom pobjedom kod kuće protiv favorizovanog Salcburga (3:0).

Rezultati revanš utakmica baraža:

1. Malme (Švedska) – Salcburg (Austrija) 3:0 (Rozenberg 11. penal, 84, Eriksen), prvi meč 1:2, dalje ide Malme.
  2. Atletik Bilbao (Španija) – Napoli (Italija) 3:1 (Aduriz 61, 69, Ibaj 73 – Hamšik 47), prvi meč 1:1, dalje ide Atletik Blbao.
  3. Arsenal (Engleska) – Bešiktaš (Turska) 1:0 (Sančez 45+1), prvi meč 0:0, dalje ide Arsenal.
  4. Bajer Leverkuzen (Njemačka) – Kopenhagen (Danska) 4:0 (Son 2, Kalhanoglu 7, Kisling 31, 65), prvi meč 3:2, dalje ide Bajer Leverkuzen.
  5. Na utakmici Ludogorec (Bugarska) – Steaua (Rumunija) igraju se produžeci (trenutni rezultat 1:0), prvi meč 0:1.

Odigrano juče:

1. Zenit (Rusija) – Standard Lijež (Belgija) 3:0, prvi meč 1:0, dalje ide Zenit.
  2. APOEL (Kipar) – Alborg (Danska) 4:0, prvi meč 1:1, dalje ide APOEL.
  3. BATE Borisov (Bjelorusija) – Slovan Bratislava (Slovačka) 3:0, prvi meč 1:1, dalje ide BATE.
  4. Seltik (Škotska) – Maribor (Slovenija) 0:1, prvi meč 1:1, dalje ide Maribor.
  5. Porto (Portugal) – Lil (Francuska) 2:0, prvi meč 1:0, dalje ide Porto.