Rukometaši nemaju para za Evropu

[dropcap]BANJALUKA[/dropcap] Svake godine sve je manje rukometnih klubova iz BiH koji će igrati u nekom od evropskih kupova, a glavni razlog je besparica.

U 2013. BiH je imala dva predstavnika, a 2014. će imati samo jednog, pišu Nezavisne novine.

Prethodne godine je banjalučki Borac M:tel igrao kvalifikacije za Ligu šampiona, a potom i Kup EHF, gdje su se okušale i rukometašice mostarskog Zrinjskog. Ove sezone pravo da se bori na međunarodnoj sceni izborilo je 8 klubova, ali je prijavu za učešće predao samo jedan, i to ŽRK Goražde.

“Krajnji rok za prijavu klubova u takmičenja pod okriljem Evropske rukometne federacije istekao je prošle sedmice. Stoga je jasno da će našu zemlju u evropskim klupskim takmičenjima predstavljati samo Goražde. Goraždanke su izlazak u Evropu osigurale kao finalista Kupa naše zemlje. Svi ostali klubovi odlučili su da se ne prijave, što samo pokazuje u kakvoj teškoj finansijskoj situaciji se nalaze. Nažalost, Rukometni savez BiH tu ne može ništa promijeniti jer nemamo novca da plaćamo njihove obaveze na evropskoj sceni. I s troškovima oko reprezentativnih selekcija se borimo kako znamo i umijemo”, kaže Smajo Karačić, generalni sekretar RS BiH.

Nastup u Evropi u 2014. izborili su Borac M:tel, Konjuh, Izviđač i Bosna (S) u muškoj, te Mira, Zrinjski, Grude i Goražde u ženskoj konkurenciji. Izlazak u Evropu najviše bi koštao ekipu Borac M:tela.

“Najveći problem, osim loše finansijske situacije, je i to da takmičenja pod okriljem EHF-a nisu pretjerano isplativa. Gotovo da ne postoje nikakve novčane nagrade za klubove, tek simbolične za one najuspješnije. Da je odlučio igrati Ligu šampiona, Borac M:tel bi samo za kotizaciju morao uplatiti 25.000 eura. U ostalim kupovima situacija je nešto povoljnija. Prijava za nastup u Kupu EHF ili Čelendž kupu je oko 2.000 eura. Ostali troškovi zavise od protivnika kojeg dobijete i koliko je on udaljen od BiH. Troškovi za sudije i delegate za domaću utakmicu iznose nešto više od 1.000 eura. Nažalost, i to je puno za naše klubove. Sreća je što, kada na vrijeme odustanete od Evrope, nema nikakvih sankcija od strane EHF-a. Jedino će naš savez naredne sezone vjerovatno dobiti manje mjesta u evropskim takmičenjima”, završio je Karačić.

Šampionu 120.000 KM

Ni Svjetska rukometna federacija (IHF) nije široke ruke, kao ni Evropska rukometna federacija (EHF).

Budućem svjetskom šampionu na SP 2015. u Kataru pripašće novčana nagrada u iznosu od 120.000 KM, drugoplasirani će dobiti 90.000, a trećeplasirani 70.000 KM.

BiH će u Kataru prvi put nastupiti na Svjetskom prvenstvu, a prema procjenama troškovi njihovog nastupa, zajedno sa dvije utakmice kvalifikacija za “Euro 2016”, iznose oko milion KM.