Totenhem demolirao Everton na Gudisonu

Totenhem demolirao Everton

“Pevci” gubili u Liverpulu, ali su do kraja postigli šest golova i primili samo još jedan za ubedljiv trijumf u 18. kolu Premijer lige.

Totenhem je u nedelju bio vrlo blizu da postane prvi klubu koji je u najjačem rangu engleskog fudbala uspeo da mrežu Evertona pogodi sedam puta na jednoj utakmici, a da su “karamele” domaćini.

Prethodne decenije Everton je kod kuće imao četiri teška poraza, a danas je na Gudisonu upisao još jedan, ne i najveći, uprkos tome što je tim Maurisija Poketina pobedio 6:2 (3:1).

U poslednjoj deceniji najteži je, ipak, onaj koji se dogodio 15. avgusta 2009, kada je Arsenal na otvaranju sezone savladao Everton 6:1.

Čelsi je 30. avgusta 2014. takođe dao šest komada u Liverpulu, ali je i primio tri. Prošle godine Everton je kod kuće dobio i dve “petarde” – prvu od Arsenala (5:2), a drugu od Atalante u Ligi Evrope (5:1).

Londonsku dominaciju u Liverpulu nastavio je Totenhem, koji je utakmicu praktično započeo iz minusa. Tio Volkot je na asistenciju Kalvera-Luina savladao Uga Lorisa u 21. minutu. Međutim, već do odlaska na odmor “pevci” su imali veliku prednost.

Sve je krenulo nizbrdo u 27. minutu, kada su se u čistoj situaciji na 20 metara od gola sudarili Kurt Hepi Zuma i Džordan Pikford, a Korejanac Son Hueng-Min iskoristio trapavost protivnika i zatresao mrežu za 1:1.

Pikford je dobro branio, ali su sve odbijene lopte, da li od njega ili stative završavale po pravilu kod igrača Totenhema. Prvo je “odbijanac” pokupio u 36. Dele Ali, a zatim i Hari Kejn u 42.

Kome će bodovi postalo je jasno u 48. minutu. Ponovo je lopta izbijena, ovaj put od strane odbrane, a na nju je naleteo Kristijan Eriksen i sa 20 metara prelepim volejom “pocepao” mrežu. Gunar Sigurdson je u 51. “promešao” odranu Totenhema i smanjio na 4:2, ali je to od domaćina bilo sve.

Son je u 62. postigao još jedan gol, pošto ga je prethodno Lamela “spojio” sa Pikfordom, da bi u 74. Korejanac asistirao Kejnu za konačnih 6:2.

“Pevci” su iskoristili poraz Sitija i primakli mu se na samo dva boda, odnosno Čelsiju na četvrtom mestu pobegli na “plus pet”. Everton je u zlatnoj sredini.