Švajcarska u posljednjim sekundima srušila Ekvador

[dropcap]BRAZILIJA[/dropcap] Fudbalska reprezentacija Švajcarske savladala je danas u Braziliji selekciju Ekvadora sa 2:1 (0:1), u prvoj utakmici E grupe prvenstva svijeta.

Sve je govorilo da će to biti prvi meč na ovogodišnjem Mundijalu u Brazilu na kojem neće biti pobjednika, ali je slavlje evropskoj selekciji donio Haris Seferović u sudijskoj nadoknadi.

Švajcarci su u dramatičnoj završnici uz mnogo sreće došli do tri boda, kojima po svoj prilici otvaraju vrata drugog kruga na Mundijalu. Za veliko slavlje potrudio se rezervista Seferović, koji je zatresao mrežu bukvalno u posljednjim sekundima susreta.

Južnoamerička selekcija je bila bolja u prvih 45 minuta, igrala je sigurnije i opasnije, pa je krunisala nadmoćnost pogotkom Enera Valensije udarcem glavom iz blizine, poslije lijepog centaršuta s lijeve strane.

Činilo se da Ekvadorcima neće izmaći makar bod, ali su se izabranici Otmara Hicfelda trgli u nastavku i zaigrali znatno agresivnije. Takav pristup isplatio se već tri minuta nakon odmora, kada je Mehmedi izjednačio rezultat, da bi u nastavku bila vođena žestoka borba.

Nije bilo izrazito povoljnih šansi, ali su Švajcarci ispoljili, čini se, veću želju za uspjehom. U 69. minutu neopravdano im je poništen gol Drmića zbog navodnog ofsajda, ali se trud na kraju ipak isplatio, iako je Ekvador takođe mogao do slavlja.

Pobjeda evropskog tima je zaslužena i sada sa olakšanjem čeka susret protiv favorita, Francuske, 20. juna u Salvadoru.

Reprezentaciju Ekvadora istog dana u Kuritibi čeka duel sa selekcijom Hondurasa.

Večerašnji meč je odigran na Nacionalnom stadionu pred 68.351 gledalaca, a sudio je Ravšan Irmatov iz Uzbekistana.

Strijelci: Mehmedi u 48. i Seferović u 90+3 za Švajcarsku, a E. Valensija u 22. minutu za Ekvador.

Žuti kartoni: Ðuru (Švajcarska), Paredes (Ekvador).

Švajcarska: Benaljo, Lihtštajner, Ðuru, Fon Bergen, Rodrigez, Behrami, Inler, Šaćiri, Čaka, Štoker (od 46. Mehmedi), Drmić (od 75. Seferović).

Ekvador: Domingez, Paredes, Gvava, Erazo, Ajovi, A.Valensija, Gruezo, Noboa, Montero (od 77. Rohas), E.Valensija, Kaisedo (od 70. Arojo).