Noviteti i Rosi obilježili SP 1982.

[dropcap]SARAJEVO[/dropcap] Dvanaesto Svjetsko fudbalsko prvenstvo održano je 1982. u Španiji, a titulu šampiona je ponijela reprezentacija Italije predvođena napadačem Paolom Rosijem, javlja Anadolu Agency (AA).

Za domaćina 12. Svjetskog prvenstva FIFA je izabrala Španiju, a broj reprezentacija učesnica je sa 16 povećan na 24. Pored domaćina Španije i aktuelnog prvaka Argentine, po novim pravilima, iz Evrope je došlo 13 reprezentacija, 3 iz Južne Amerike, 2 iz Afrike, 2 iz Azije/Oceanije, te 2 iz CONCACAFA.

Turnir u Španiji igran je po novom formatu takmičenja. U prvoj rundi bilo je 6 grupa sa po 4 reprezentacije. Dvije najbolje su se kvalifikovale u drugi krug sa 4 grupe od po 3 ekipe. Pobjednici grupa u drugom krugu plasirali su se u polufinale.

Penali

Još jedan novitet na SP-u 1982. bilo je i uvođenje pravila da se penalima odlučuje prolazak u odlučujućoj fazi takmičenja ukoliko susret završi neriješeno.

Italija, svjetski prvak iz 1934. i 1938, prvi krug SP-a u Španiji je prošla zbog dobre gol-razlike, a nakon toga je stigla do svoje trećeg šampionske titule. Ključnu utakmicu Azuri su igrali u drugom krugu protiv Brazila, u kojoj su slavili rezultatom 3:2, i to uz het-trik Rosija.

Italija je potom u polufinalu sa dva Rosijeva gola savladala i Poljsku, a u finalu je nadigrala SR Njemačku sa 3:1.

Finale je igrano na madridskom stadionu “Santiago Bernabeu”, na kojem se okupilo 90.000 gledalaca. Azuri su golovima Rosija, Marka Tardelija i Alesandra Altobellija u drugom poluvremenu poveli sa 3:0, a utješan gol za SR Njemačku postigao je Paul Brajtner pred kraj meča.

Legendarni 40-ogodišnji golman i kapiten Italije, Dino Zof, trofej je primio od španskog kralja Huana Karlosa.

Zaigrao i najmlađi igrač

Predvođena sjajnim Zbignjevom Bonjekom, Poljska je u Alikanteu, u susretu za treće mjesto, savladala Francusku sa 3:2.

SP 1982. ostalo je upamćeno i po veoma dobroj igri koju su pokazali afrički timovi. Jedna od najzanimljivijih utakmica turnira je svakako bila pobjeda Alžira sa 2:1 nad favorizovanom SR Njemačkom u prvoj rundi takmičenja.

O ekspanziji popularnosti fudbala na “crnom kontinentu” govori i podatak da je odlučujuću kvalifikacionu utakmicu Kameruna i Maroka u Jaoundeu posmatralo više od 100.000 gledalaca. Kamerun je slavio sa 2:1 i izborio učešće na smotri najboljih reprezentacija u Španiji.

Sa samo 17 godina i 42 dana, napadač Sjeverne Irske Norman Vajtsajd je u Zaragozi zaigrao protiv reprezentacije bivše Jugoslavije. Time je postao najmlađi igrač koji je ikada zaigrao na prvenstvu.

Mađari su u meču protiv Salvadora slavili nevjerovatnu pobjedu sa visokih 10:1, što je i rekord svjetskih prvenstava.

Na ukupno 52 utakmice postignuto je 146 golova. Najefikasnija je bila Francuska sa 16 golova, dok je Brazil postigao gol manje.

Rosi, najbolji igrač prvenstva i najzaslužniji za titulu Italije, ponio je i epitet najboljeg strijelca sa postignutih 6 golova. Pet golova je postigao napadač SR Njemačke Karl-Hajnc Rumenige, dok su Brazilac Ziko i Poljak Bonjek protivničke mreže tresli po 4 puta.