Meksiku se osvetio bunker

[dropcap]FORTALEZA[/dropcap] Kakva drama u Fortalezi! Meksiko je imao prolaz u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, vodio je do 88. minuta, ali ga je ziheraška igra u poslednjih pola sata koštala trijumfa.

Holandija je za četiri minuta u finišu preokrenula rezultat. Jedan od nejnevjerovatnijih preokreta viđenih u posljednje vrijeme, uz nepostojeći penal za trijumf, piše Sportski žurnal.

Meksiko je otvorio meč bez pardona, bez respekta, sa namjerom da ne čeka na greške Holanđana, već da prvi postigne gol.

Supersonični Lajun briljirao je na početku, šutirao dva puta iz daljine, uz bezbroj prodora po lijevoj strani.

Poslije jednog od njih, u 14. minutu, Dos Santos je bio zamalo “kratak” u petercu. Erera je u 17. minutu bio vrlo blizu postizanju gola. Meksikanci su “mrsili” u šesnaestercu, da bi pomenuti fudbaler šutirao sa desetak metara lagano po zemlji, tik pored stative.

Vlar je neoprezno startovao na Ereri u 20. minutu, zakačio ga nogom po glavi u svom šesnaestercu, ali sudija Proensa nije smatrao da je to dovoljno za penal.

Kad god bi došli u zonu šuta, Meksikanci nisu oklijevali. Salsido je poslao “bombu” sa 30 metara u 24. minutu, a lelujavi let lopte stavio je na velike muke golmana Silesena.

Prvu i jedinu priliku u prvom poluvremenu Holandija je imala u 27. minutu. Roben je lobovao posljednju liniju odbrane Meksika, uposlio Van Persija, koji je prilikom šuta sa pet metara iskosa izgubio ravnotežu.

Agilar je u zaustavnom vremenu bio dekoncentrisan poslavši slab pas ka golmanu Očoi koji je presjekao Van Persi. Uposlio je Robena iza leđa štopera Meksika, a na njega su startovala dva igrača selekcije iz Srednje Amerike u kaznenom prostoru. Roben je nemoćno širio ruke ka arbitru Proensi.

Meksiko je do zasluženog vođstva došao u 48. minutu! Dos Santos je raspalio sa oko 20 metara, i to je bilo neodbranjivo!

Uslijedio je još jedan pokušaj iz daljine Meksikanaca, Peralta je sa 25 metara gađao gornji desni ugao, ali je Silesen uhvatio “živu” loptu.

Od tada pa do kraja meča igrala je samo Holandija. “Sombrerosi” su branili vođstvo, umnogome pokvarivši utisak iz prethodnog dijela utakmice.

“Šestoprsti” Očoa je još jednom pokazao kakve ima reflekse. Skinuo je “zicer” De Vraju u 57. minutu! Štoper Holandije je šutirao glavom sa svega tri metra, ali pravo u golmana Meksika, koji je odbranio malo rukama, malo glavom, da bi lopta pogodila stativu!

Poluprilika Snajdera u 61. minutu nagovijestila je dalji tok utakmice. Sve što je valjalo u selekciji zemlje “lala” kreirao je Roben, uključujući pomenutu šansu Snajdera, kao i situaciju poslije koje su Holanđani tražili penal. Ipak, čini se da je Roben pokušao da iscenira prekršaj u 68. minutu.

I ponovo Roben. Solo-prodor u 74. minutu rezultirao je odbranom Očoe. Stopostotna prilika, ali golman Meksika je odlično zatvorio ugao Robenu na prvoj stativi.

Holandija je izjednačila u 88. minutu nakon kornera. Rezervista Huntelar je slučajno asistirao Snajderu, a ovaj dobio loptu kao na tacni i raspalio pored skamenjenog Očoe.

A onda je uslijedio preokret! Treći pad Robena u šesnaestercu Meksika rezultirao je najstrožom kaznom. Markes je džabe objašnjavao Proensi da nije oborio igrača Bajerna u trećem minutu sudijske nadoknade. I nije, ali Roben je sjajan glumac.

Huntelar je bio siguran sa 11 metara, što je odvelo “lale” među osam najboljih ekipa na Mundijalu.

Strelac: 0:1 – Dos Santos u 48, 1:1 – Snajder u 88, 2:1 – Huntelar u 90+4. minutu

Stadion: “Kastelao” u Fortalezi.

Kapacitet: 60.342.

Sudija: Pedro Proensa

Pomoćnici: Bertino Miranda i Žoze Trigo (svi iz Portugala).

Holandija: Silesen, Verheg (od 56. Depaj), Vlar, De Vrij, Blind, Kajt, De Jong (od 9. Martins Indi), Vijnaldum, Snajder, Roben, Van Persi (od 76. Huntelar).

Meksiko: Očoa, Moreno (od 46. Rejes), Markez, Rodrigez, Salsido, Guardado, Lajun, Erera, Agilar, Dos Santos (od 61. Akino), Peralta (od 75. Ernandez).