Island prvi put bolji od Holandije, BiH nastavila loš niz

[dropcap]REJKJAVIK[/dropcap] Fudbalska reprezentacija Islanda priredila je veliko iznenađenje savladavši večeras selekciju Holandije sa 2:0, dok su Bosna i Hercegovina i Belgija odigrali neriješeno 1:1, u kvalifikacionim utakmicama za prvenstvo Evrope.

Islanđani su oduševili ne samo pobjedom, već i prikazanom igrom kod kuće u Rejkjaviku, gdje su u svemu nadmašili favorizovane Holanđane i pobijedili ih prvi put u istoriji.

Igrali su bez ikakvog respekta, otvoreno i hrabro, pa su golovima Sigurdsona potpuno zasluženo trijumfovali i zadržali vođstvo na tabeli A grupe.

Fudbaleri Bosne i Hercegovine priredili su novo razočaranje navijačima. Vodili su u Zenici golom Edina Džeka u prvom poluvremenu i činilo se da će izboriti prvu pobjedu u B grupi. Međutim, Belgijanci su izjednačili u nastavku i ostavili izabranike Safeta Sušića pri dnu tabele sa samo dva boda iz tri meča.

Hrvatska je prosto eksplodirala protiv Azerbejdžana i do vrha napunila protivničku mrežu (6:0), pa je preuzela čelo H grupe, u kojoj je prati Italija.

Za razliku od Hrvata, Italijani su ostvarili “mršavu” pobjedu na Malti (1:0), gdje su grčevito čuvali vođstvo iz prvog poluvremena, iako je domaćin igrao oslabljen zbog isključenja Mifsuda još u 28. minutu.

Maltežani nisu respektovali favorizovane “azure”. Vođena je žestoka borba sa mnogo varnica, a na kraju su oba tima ostala sa desetoricom pošto je zbog prekršaja direktan crveni karton zaradio i Bonuči u 78. minutu.

Vels je očekivano slavio protiv Kipra (2:1) i ostao vodeći u B grupi, gdje je još Izrael rutinski odnio bodove sa gostujućeg terena u Andori (4:1).

Češka je lako i ubjedljivo osvojila bodove na gostujućem terenu u Kazahstanu (4:2).

Rezultati

A grupa:

• Island – Holandija 2:0 (Sigurdson 10. penal, 42)
  • Letonija – Turska 1:1 (Sabala 54. penal – Kisa 47)
  • Kazahstan – Češka 2:4 (Logvinjenko 84, 90+1 – Dočkal 13, Lafata 44, Krejči 56, Necid 88)

B grupa:

• Andora – Izrael 1:4 (Lima 15. penal – Damari 3, 41, 82, Hemed 90+6 penal)
  • Bosna i Hercegovina – Belgija 1:1 (Džeko 28 – Naingolan 51)
  • Vels – Kipar 2:1 (Koteril 13, Robson-Kanu 23 – Laban 36)

H grupa:

• Norveška – Bugarska 2:1 (Elinusi 13, Nilsen 72 – Bodurov 43)
  • Hrvatska – Azerbejdžan 6:0 (Kramarić 11, Perišić 34, 45, Brozović 45+2, Modrić 56. penal, Sadigov 61. autogol)
  • Malta – Italija 0:1 (Pele 24)