Ako je i od Boga: Sramotan gol Maradone

[dropcap]ISTANBUL[/dropcap] Svjetsko prvenstvo u fudbalu 1986. održano je u Meksiku nakon što Kolumbija nije mogla da organizuje prvenstvo zbog ekonomskih poteškoća, podsjeća Anadolu Agency (AA).

Tako je Meksiko nakon organizacije Mundijala 1970. godine drugi put bio organizator najveće fudbalske smotre na svijetu.

Na prvenstvu u Meksiku učestvovale su 24 reprezentacije, a prvi put su učešće uzeli i Danska, Irak i Kanada.

Na turniru su još nastupali Alžir, Egipat, Južna Koreja, Belgija, Bugarska, Engleska, Francuska, SR Njemačka, Mađarska, Italija, Sjeverna Irska, Poljska, Portugal, Škotska, Sovjetski Savez, Španija, Meksiko, Argentina, Brazil, Paragvaj i Urugvaj.

Ipak, to Svjetsko prvenstvo je obilježio legendarni Argentinac Dijego Armando Maradona, koji je u 7 utakmica postigao 5 golova. On je pogotkom rukom u utakmici protiv Engleske, o kojem se i danas mnogo priča i raspravlja, ušao u istoriju fudbala.

Maradona je na stadionu “Azteca” pred 114.580 gledalaca rukom savladao engleskog golmana Šiltona. Iako su se engleski igrači protivili odluci sudije, gol je priznat, a Maradona je kasnije za ovaj gol rekao da mu je pomogla “Božija ruka”.

Osim ovog pogotka, Maradona je tada postigao još jedan sjajan pogodak protiv Engleza, tako što je, uzevši loptu na pola terena, prešao sve engleske igrače i postigao gol kojem se i danas ljubitelji fudbala dive.

U finalu Mundijala u Meksiku upravo je Argentina pobijedila SR Njemačku rezultatom 3:2 čime je po drugi put osvojila titulu prvaka svijeta.

Za Argentince su golove u 23. minuti postigli Hoze Braun, pa u 56. Horhe Valdano i u 84. minuti utakmice Horhe Buručaga.

Golove za Nijemce su postigli u 74. minutu Karl-Hajnc Rummenige i u 81. minutu utakmice Rudi Feler.

Reprezentacija Francuske je osvojila treće mjesto pobjedom protiv Belgije 4:2.

Najbolji srijelac u Meksiku je bio Englez Gari Lineker, koji je postigao 6 golova u 5 utakmica.

Na Svjetskom prvenstvu u Meksiko tokom 52 utakmice postignuta su 132 gola.