Čiliću set, Đoković u osmini finala

[dropcap]PARIZ[/dropcap] Novak Đoković plasirao se u osminu finala Rolan Garosa pobjedivši Marina Čilića sa 6:3, 6:2, 6:7, 6:4 poslije tri sata igre.

Srpski teniser ispistio je prvi set na turniru, ali je ostvario i devetu pobjedu protiv Čilića u isto toliko međusobnih duela.

Čilić je u pojedinim dijelovima meča uspijevao da nametne svoj ritam, imao je brejk viška u prvom setu, dobio je treći set u taj-brejku, ali više od toga nije mogao, piše B92.

Đoković je igrao koliko je bilo potrebno za pobjedu. Imao je devet vinera manje od Čilića (33-42), ali i 26 grešaka manje (37-63).

U prva dva gema teniseri su odlično servirali, a u trećem je Čilić došao do brejka – agresivnom igrom došao je do brejk lopte, a Novak je poslije sjajnog servisa promašio drop šot (2:1).

U sljedećem gemu Đoković je na 15:30 imao dug poen, ali ga je okončao greškom iz bekhenda. Poslije toga je došao do izjednačenja, ali ne i do brejk šanse, pa je Hrvat osigurao brejk.

Nije tada, ali Novak jeste vratio brejk u šestom gemu, uz svesrdnu pomoć Čilića koji je napravio četiri greške forhendom (3:3). Uslijedio je vrlo dug gem u kojem je Čilić išao na sve ili ništa iz riterna i došao je do brejk lopte. Ipak, Novak je dobro odservirao i poslije još jednog izjednačenja kompletirao je preokret za 4:3.

Đokovićeva serija se nastavila – dubokim riternima stvorio je tri vezane brejk šanse, a realizovao je poslednju nakon što je Čilić bekhendom poslao lopticu u mrežu. Hrvat se nije predavao, došao je do 15:30, ali je Novak vezao dva poena i zatim ason okončao set – 6:3.

Tonus u Čilićevoj igri je opao, nije bilo energije sa početka meča i, iako je na kratko prekinuo Novakovu seriju, srpski teniser u trećem gemu bez većih problema pravi brejk za vođstvo 3:1.

Gemove na svoj servis Đoković je osvajao rutinski, a u sedmom gemu ponovo je napao Čilićev servis – došao je do brejk lopte, a onda pročitao servis rivala i napravio viner riternom za 5:2. Dileme nije bilo – iako je gem bio nešto duži. Đoković je odservirao za vođstvo od 2-0 u setovima – 6:2.

Novak je na početku trećeg seta propustio priliku da prelomi meč, imao je tri vezane brejk lopte, ali Čilić je preokrenuo i poveo sa 1:0. Đoković je naredni gem dobio bez izgubljenog poena, potom je došao do nove dve brejk lopte, ali Hrvat se nije dao i uspeo je da izvuče u taj gem (2:1).

Novak nije iskoristio svoje prilike, a u šestom gemu red je došao na Čilića. Prvu brejk šansu Čilić nije iskoristio jer je pogrešio bekhendom, ali došao je do nove i ovoga puta Đoković je pogrešio bekhendom – 4:2.

Đoković nije paničio, sjajnim riternima došao je do brejk lopte, a onda je Čilić napravio duplu grešku.

Ušlo se u uzbudljivu završnicu drugog seta, a odličnim drop šotom hrvatski teniser došao je do brejk i set lopte pri vođstvu 6:5. Čilić je uprkos dobrom Novakovom servisu preuzeo inicijativu, izgradio dobru poziciju za napad, ali je promašio forhendom i ubrzo je Novak izborio taj brejk.

Na 5:2 se igrao vrlo dug poen koji je Čilić dobio uz pomoć mreže, što je definitivno prelomilo treći set – 7:2, 2-1 u setovima.

Treći set počeo je savršeno po Novaka koji je odmah napravio brejk, a u trećem gemu Hrvat je imao tri vezane brejk šanse da se odmah vrati. Đoković je uspeo da dobije pet vezanih poena i povede sa 3:0.

Novak je u četvrtom i šestom gemu imao velike prilike da napravi dupli brejk i praktično riješi meč, ali nije iskoristio prvi tri vezane, a onda i dve vezane brejk šanse. Za propuštene prilike kažnjen je u sedmom gemu. Uspio je da spasi dvije brejk šanse Čilića, ali treću nije, pa je hrvatski teniser vratio brejk – 4:3.

Srpski teniser ipak se na vreme konsoldiovao. Dobio je deveti gem, a onda je izvršio pritisak na Čilićev i hrvatski teniser je duplom greškom na meč loptu poražen.