Zrinjski šaptom pade u Mariboru

[dropcap]MARIBOR[/dropcap] U revanš utakmici 2. pretkola Lige šampiona Maribor je u Ljudskom vrtu pobijedio Zrinjski rezultatom 2:0 i plasirao se u narednu rundu elitnog evropskog klupskog takmičenja.

Nakon eliminacije Željezničara u Ligi Evropa, još jedan bh. predstavnik se u ranoj fazi oprostio od međunarodnih utakmica.

Domaći su odmah krenuli ofanzivno ka golu čuvara mreže “plemića” Ratka Dujkovića. Tako su u uvodnim minutama izabranici Ante Šimundže vršli presing na posljednji bedem mostarskog tima.

Ipak, u 13. minutu bh. prvak izvodi sjajan kontranapad koji nije u gol pretvorio Đurić. Golman Handanović je dobro reagovao i odbranio njegov udarac.

Domaći potom nastavljaju atake ka golu Zrinjskog. U 20. minutu pokušao je Tavares, ali je Dujković bio oprezan, piše Klix.ba.

Inicijativa Maribora nije jenjavala, a veliku priliku u 40. minutu nisu iskoristili Ibraimi, a potom i Tavares.

Agresivna igra domaćih isplatila se u 45. minutu kada je pogodio Vršič za 1:0, što je bio konačan rezultat prvog poluvremena.

U nastavku je Maribor imao više od igre. Slovenci su težili da što prije postignu drugi pogodak. Tako su u 57. minutu preko Ibraimija udvostručili vodstvo.

Pogodio je sa 11 metara, nakon sumnjivog dosuđenog kaznenog udarca. Gosti su imali dosta prigovora na pojedine poteze glavnog sudiju, koji je i prije jedanaesterca donio nekoliko odluka u korist domaćina. Nakon vodstva od 2:0 “viole” su kontrolisale ovaj dvoboj.

Utakmicu su lagano priveli kraju, a rezultat se nije mijenjao. Zrinjski je nastavio tradiciju bh. klubova u pretkolima Lige šampiona, koji se već nakon prve prepreke oproste od daljeg takmičenja.

Još od 2007. nijedan bh. klub nije uspio proći svog suparnika u pretkolima elitnog evropskog klupskog takmičenja.

Prije 7 godina Sarajevo je eliminisalo Marsakslok i Genk, ali su kasnije ispali od Dinama iz Kijeva. Od tada bh. klubovi u Ligi šampiona ne znaju za uspjeh.

Stadion: Ljudski vrt

Glaedalaca: 7.500

Glavni sudiaj: Sergej Lapočkin (Rusija)

Strijelci: 1:0 Vršič (45), 2:0 Ibraimi (57, 11m)

Žuti kartoni: Mendi (30), Stojkić (50), Šćepanović (56), Šuler (62)

Maribor: Handanović, Stojanović, Rajčević, Šuler, Viler, Ibraimi, Dervišević (od 81. Mertelj), Filipović, Vršič, Mendi (od 87. Fajić), Tavares (od 72. Bohar).

Zrinjski: Dujković, Blaić, Graovac, Katanec, Stojkić, Radulović, Šćepanović, Pehar (od 60. Simeunović), Đurić (od 68. Kordić), D. Stojanović (od 75. Radeljić), Nikolić.