Stativa ugasila nadu, BiH putuje kući

[dropcap]KUJABA[/dropcap] Za produžetak nade za plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva ispriječila se stativa u posljednjoj minuti utakmice Nigerija – Bosna i Hercegovina, odigrane večeras u Kujabi, u okviru drugog kola grupe F.

Edin Džeko je uspio da se oslobodi “flastera”, okrene se i uputi loptu prema već savladanom Enjejami. Dogodilo se nešto slično utakmici Jugoslavija – Brazil (0:0), na otvaranju Mundijala 1974. u Njemačkoj, kada je Džajićev šut Leao odbranio nogom. Ovog puta lopta se od Enjejamijeve noge odbila u stativu i to je bio znak da u fudbalu ponekad “igra” i sreća, pišu Nezavisne novine.

Nakon odličnog prvog poluvremena, u drugom dijelu utakmice konkretniji su bili Nigerijci. Njihovi napadi su posebno bili opasni kada je u posjedu lopte bio Emenike.

Prvo poluvrijeme su, međutim, obilježile sudijske greške.

Naime, jedini gol na utakmici je u 29. minutu postigao Piter Odemvingi, u akciji kojoj je prethodio faul nad Spahićem, i to na par metara od pomoćnog sudije.

Nekoliko minuta ranije poništen je pogodak Edina Džeke zbog navodnog ofsajda.

Gledaoci su mogli da uživaju u fudbalskoj predstavi, mada su vidjeli samo jedan pogodak. Čak 38 lopti je upućeno prema golmanima, od čega su bh. fudbaleri 10 puta pucali u okvir gola, a Nigerijci 13 puta. Imala je BiH i duže loptu u posjedu (59 odsto), ali će i pored hrabre i dopadljive igre u duelima s Brazilom i Nigerijom morati da napusti takmičenje u grupnoj fazi.

O nastupu BiH će se mnogo govoriti u narednim danima, ali je prvi utisak da napad nije bio ni blizu onog što smo vidjeli u kvalifikacijama, dok je odbrana, pogotovo večeras, imala dosta manjkavosti.

Ostaje, ipak, još jedan meč, sa odličnom selekcijom Irana, koja je na programu 25. juna, u 18 sati. Eventualna pobjeda bi predstavljala melem na ranu svima koji su vjerovali da je prolaz u osminu finala bio realno moguć.