Sjajno izdanje “zmajeva” protiv “gaučosa”

[dropcap]RIO DE ŽANEIRO[/dropcap] Reprezentacija Bosne i Hercegovine je sinoć na stadionu “Marakana” u Rio de Žaneiru poražena u prvom meču Svjetskog prvenstva u Brazilu protiv selekcije Argentine rezultatom 2:1.

Strijelac istorijskog gola za BiH bio je Vedad Ibišević.

Priliku da uđu u istoriju u prvoj utakmici Bosne i Hercegovine na velikom takmičenju imali su Begović, Bičakčić, Spahić, Kolašinac, Bešić, Pjanić, Misimović, Džeko, Mujdža, Lulić i Hajrović, koje je selektor Safet Sušić izveo na teren.

Selektor Argentine Alehandro Sabelja je za prvih 11 odredio Romera, Garaja, Kampanjara, Zabaletu, Di Mariju, Mesija, Rodrigeza, Maskerana, Rohu, F. Fernandeza i Aguera.

Utakmice su počele intoniranjem himni, a trenutak kada je odsvirana himna Bosne i Hercegovine ušao je u istoriju bh. sporta. Slika sa legendarnog stadiona u Rio de Žanieru na kojem se nalazi nekoliko hiljada bh. navijača postala je dio fudbalske istorije zemlje koja je prvu zvaničnu utakmicu odigrala 1995, samo nekoliko mjeseci nakon završetka krvavog rata.

Početak utakmice je donio šok za bh. igrače i navijače. Već u 3. minutu lopta je završila u mreži Begovićevog gola nakon ubacivanja Mesija iz slobodnog udarca. Aguero je skrenuo loptu koja je pogodila Kolašinca u koljeno i završila iza leđa golmana bh. reprezentacije.

Rani gol ipak nije potpuno uzdrmao “zmajeve”, koji su se brzo oporavili i vratili u utakmicu.

Bh. reprezentacija je vrlo često imala loptu u svojim nogama i dominirala na terenu. Prvu priliku za BiH je imao Hajrović koji nije uspio smiriti loptu u šesnaestercu.

Najveću šansu za BiH je imao Senad Lulić koji je fantastično šutirao glavom nakon kornera. Golman Argentine je krajnjim naporom izbacio loptu u korner.

Da je BiH bila više nego ravnopravan protivnik protiv Argentine u prvom poluvremenu pokazuje i statistika. BiH je imala prednost u šutevima u okvir gola 4:2 te u kornerima 4:1.

Selektor Argentine Sabelja je još ofanzivnije krenuo u drugo poluvrijeme. Iz igre je izveo Rodrigeza i Kampanjara, a u igru je uveo Gaga i Iguaina. Ipak, selekcija

BiH je preko Hajrovića dva puta zaprijetila Romeru. Najprije je igrač Galatasaraja šutirao iz slobodnog udarca a zatim i nakon odlične akcije Lulića.  Argentina je u 60. minutu imala odličnu priliku preko Aguera, čiji je šut s desne strane Begović odbranio.

U momentima kada je BiH bila bolji protivnik na terenu zabljesnuo je Mesi, koji je u svom karakterističnom prodoru prošao nekoliko protivničkih igrača i preciznim udarcem pogodio mrežu nemoćnog Asmira Begovića.

Selektor Sušić je nakon drugog gola odlučio rizikovati pa je u igru uveo Ibiševića umjesto Mujdže i Višću umjesto Hajrovića. U 72. minutu u igru je ušao i Haris Medunjanin, koji je zamijenio Zvjezdana Misimovića.

U 85. minutu Ibišević je postao prvi igrač koji je postigao gol za BiH na svjetskim prvenstvima. Nakon odlične akcije Ibišević je rutinski poslao loptu kroz noge golmana Romera za veliko slavlje navijača na “Marakani”, u BiH, ali i susjednim zemljama.

“Zmajevi” su se u prvoj utakmici predstavili u odličnom svjetlu protiv Argentine koja važi za favorita u borbi za titulu prvaka svijeta. U narednim utakmicama protiv Nigerije i Irana BiH će imati priliku da izbori plasman u osminu finala Mundijala.