Real iz pepela do 10. titule

[dropcap]LISABON[/dropcap] Fudbaleri madridskog Reala postali su prvaci Evrope savladavši večeras u Lisabonu u finalu Lige šampiona, poslije produžetaka, gradskog rivala Atletiko sa 4:1.

Navijači kraljevskog kluba konačno su dočekali 10. titulu šampiona Evrope, san koji su sanjali od 2002.

Real je večeras hodao po ivici žileta, ali je uz malo sreće golom Serhija Ramosa došao do produžetaka u kojima je apsolutno dominirao i čvrsto zgrabio trofej.

Ispostaviće se da je Ramosov gol glavom poslije kornera u trećem minutu sudijske nadoknade bio samo uvod u Realovu rapsodiju.

Nastavio ju je najskuplji svjetski fudbaler Geret Bejl u 110. minutu, a nakon njega Marselo 8 minuta kasnije i Kristijano Ronaldo iz penala u posljednjim trenucima meča zaokružili su veliku noć Reala u Lisabonu.

Atletiko je vodio od 36. minuta golom Dijega Godina i tokom većeg dijela utakmice djelovalo je da “jorgandžije” imaju snage da zaustave sve napade gradskog rivala.

Kada je navijačima Reala već djelovalo da ni ove sezone neće imati razloga da se raduju u Ligi šampiona, na scenu je stupio Ramos, koji je još jednom potvrdio da je jedan od najboljih odbrambenih igrača na svijetu na svojoj poziciji.

Taj gol dao je krila Realu, dok su igrači Atletika potpuno pali, psihički i fizički, što je kasnije bilo evidentno gotovo pri svakom njihovom kontaktu s loptom.

Ramos je istovremeno vjerovatno najzaslužniji za trofej i zbog činjenice da je u revanšu polufinala protiv Bajerna u Minhenu praktično sam, sa dva gola, najavio ubjedljiv trijumf od 4:0.

Treneru Reala Karlu Anćelotiju ovo je treći trofej Lige šampiona u trenerskoj karijeri, a prethodna dva osvojio je na klupi Milana.

Njegov kolega sa klupe Atletika, Dijego Simeone, nije dočekao kraj meča na klupi, pošto mu je, zbog verbalnog, a umalo i fizičkog sukoba sa defanzivcem gostiju Rafaelom Varanom, sudija Bjern Kujpers pokazao crveni karton u posljednjim trenucima drugog produžetka.

U postavi Atletika od početka meča našao se napadač Dijego Kosta, koji se očigledno nije dovoljno oporavio od povrede, pa ga je već u devetom minutu zamijenio Adrijan Lopez.

Kraljevskom klubu je večerašnji trofej drugi u sezoni, jer je prethodno osvojio španski Kup kralja.

Utakmica je odigrana pred oko 65.000 gledalaca na stadionu “La Luž” u Lisabonu, a sudio je Holanđanin Bjern Kujpers.

REAL MADRID: Kasiljas, Karvahal, Ramos, Varan, Koentrao (Marselo 59’), Modrić, Kedira (Isko 59’), Di Marija, Bejl, Ronaldo, Benzema (Morata 79’).

ATLETIKO MADRID: Kurtoa, Huanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis (Aldervejreld 82’), Tijago, Gabi, Koke, Raul Garsija (Sosa 66’), Vilja, Kosta (Lopez 9’).

Strijelci: Godin (36) za Atletiko, Ramos (90+3), Bejl (110), Marselo (118), Ronaldo (120. penal) za Real.

Žuti kartoni: Kedira, Ramos, Varan (Real), Garsija, Miranda, Vilja, Huanfran, Gabi, Godin, Koke (Atletiko)

Crveni karton: Dijego Simeone (Atletiko)