Oriđi odveo Belgiju u osminu finala

[dropcap]RIO DE ŽANEIRO[/dropcap] Fudbalska reprezentacija Belgije obezbijedila je plasman u osminu finala Svjetskog šampionata u Brazilu, pošto je danas u prvoj utakmici drugog kola H grupe savladala selekciju Rusije sa 1:0 (0:0).

Jedini pogodak na meču postigao je “rezervista” Divok Oriđi u 88. minutu, nakon asistencije Edena Azara.

Belgija je ispunila cilj; plasman među 16 najboljih obezbijeđen je već poslije dvije odigrane utakmice, a opet je presudnu ulogu imao Mark Vilmots.

Baš kao i na premijeri protiv Alžira, selektor Belgijanaca je “pogodio” sa izmjenama. Tada su preokret i trijumf donijeli Felaini i Mertens, a danas u Riju čovek odluke bio je mladi napadač Oriđi, koji je prvenac u nacionalnom dresu postigao dva minuta prije kraja.

Belgijanci su “prespavali” skoro 80 minuta. Rusi su imali dvije najbolje šanse do tada, preko Kokorina, koji je u finišu prvog dijela glavom promašio gol sa pet metara, i Ješenka, koji je sredinom nastavka iz dobre pozicije šutirao pored gola.

Prvu šansu Belgija je imala u 82. minutu kada je Miralas iz slobodnog udarca pogodio stativu i najavio trenutak odluke, koji će uslijediti šest minuta kasnije.

Belgija je u osmini finala, a Rusi će svoju šansu tražiti u posljednjem kolu protiv Alžira i nadati se pobjedi Belgije protiv Južne Koreje.

U preostalom meču drugog kola H grupe od 21 sat u Porto Alegreu sastaju se Južna Koreja i Alžir.

Belgija trenutno vodi na tabeli sa 6 bodova, Rusija i Južna Koreja imaju po jedan, dok je Alžir bez bodova.

Utakmica je odigrana na čuvenoj “Marakani” pred oko 75.000 gledalaca, a sudio je Nijemac Feliks Brih.

Belgija: Kurtoa, Aldervireld, Kompani, Van Bujten, Vermalen (od 32. Vertongen), Vitsel, Felaini, Mertens (od 75. Miralas), Azar, De Brujne, Lukaku (od 57. Oriđi).

Rusija: Akinfejev, Kozlov (od 62. Ješenko), Ignaševič, Berezucki, Kombarov, Samedov (od 90. Keržakov), Fajzulin, Glušakov, Šatov (od 83. Džagojev), Kanunikov, Kokorin.