Nijemci prvi polufinalisti

[dropcap]RIO DE ŽANEIRO[/dropcap] Fudbalska reprezentacija Njemačke prvi je polufinalista Svjetskog prvenstva u Brazilu, pošto je danas u četvrtfinalu savladala Francusku sa 1:0 (1:0).

Jedini evropski derbi u četvrtfinalnim duelima na SP u Brazilu pripao je Njemačkoj. Panceri su do četvrtog uzastopnog polufinala na velikim takmičenjima došli zahvaljujući pogotku defanzivca Matsa Humelsa u 13. minutu.

Izabranici Joakima Leva ni večeras nisu briljirali, ali su na vrijeme došli do prednosti što im je omogućilo da u nastavku meča igraju mnogo rasterećenije.

Svjesno su prepustili inicijativu Francuzima i iz kontranapada čekali šanse. Priliku da otklone sve dileme oko pitanja pobjednika propustili su u 81. minutu kada je potpuno usamljeni Širle pogodio Lorisa u nogu.

Ni Francuska nije bila bez šansi. Najbolju priliku da dođe do izjednačenja “trikolori” su propustili u 94. minutu, kada je golman Manuel Nojer odbranio pokušaj Karima Benzeme.

Njemačka će u polufinalu igrati protiv pobjednika meča Brazil – Kolumbija, koji se večeras od 22 sata sastaju u Fortalezi.

Utakmica je odigrana na stadionu “Marakana” u Rio de Žaneiru, pred 74.738 gledalaca, a sudio je Nestor Pitana iz Argentine.

Francuska: Loris, Debuši, Varan, Sako (od 72. Košćelni), Evra, Pogba, Kabaj (od 73. Remi), Matuidi, Valbuena (od 85. Žiru), Benzema, Grizman.

Njemačka: Nojer, Lam, Humels, Boateng, Hevedes, Švajnštajger, Kedira, Kros (od 92. Kramer), Ozil (od 83. Gece), Klose (od 69. Širle), Miler.