Kraj španske ere

[dropcap]RIO DE ŽANEIRO[/dropcap] Čileanska fudbalska reprezentacija eliminisala je aktuelnog svjetskog prvaka Španiju sa Mundijala u Brazilu, pobjedom od 2:0 u drugom kolu grupe B, čime se plasirala u osminu finala.

Ova pobjeda Čilea znači da je i Holandija, koja je danas bila bolja od Australije sa 3:2, obezbijedila plasman među 16 najboljih reprezentacija, a međusobni duel ove dvije selekcije u trećem, posljednjem kolu 23. juna odlučiće o prvom mjestu u grupi.

Prvoplasirana ekipa će najvjerovatnije izbjeći Brazil u osmini finala.

Španija je tako poslije više od šest godina apsolutne dominacije u svjetskom fudbalu, titule prvaka svijeta u Južnoj Africi 2010. i dva vezana evropska trofeja – 2008. i 2012, izgubila primat i to na neslavan način – eliminacijom već poslije druge utakmice šampionata u Brazilu.

Španija očigledno nije mogla da se oporavi od strahovitog nokauta na startu prvenstva svijeta koji joj je zadala holandska reprezentacija rezultatom 5:1.

Vidjela se od starta današnjeg meča bezvoljnost aktuelnih šampiona i postojanje nesigurnosti koju su čvrsti Čileanci na najbolji način preokrenuli u svoju korist i stavili tačku na špansku fudbalsku eru.

Već u prvom minutu su se Čileanci iznenada našli u šansi da zatresu mrežu Kasiljasa – i to dva puta, da bi u 20. minutu Eduardo Vargas nakon odličnog proigravanja Aleksisa Sančeza i asistencije Araguisa materijalizovao potpunu psihološku prednost Čilea – 1:0.

Ponovo je u 43. minutu najopasniji napadač Čilea Aleksis Sančez uputio šut ka Kasiljasu, koji je uspio samo da odbije loptu, al je na nju natrčao Araguis i smjestio je u lijevi donji dio mreže.

Imala je Španija i stopostotnu šansu tokom meča, kada je u 53. minutu Buskets bukvalno promašio prazan gol, ali to je očigledno bila još jedna posljedica prvog udara sa starta šampionata koji je potpuno poremetio “nišanske sprave” dosadašnjeg prvaka svijeta.