Nijemci bolji od sjajnog Alžira

[dropcap]PORTO ALEGRE[/dropcap] Fudbaleri Njemačke pobijedili su Alžir sa 2:1 (0:0) tek poslije produžetaka, tako da će u četvrtfinalu Mundijala igrati protiv Francuske.

“Pustinjske lisice” bile su u velikom dijelu meča bolji rival, golmani obje ekipe su oduševili bravurama, ali je na kraju kvalitet selekcije Joakima Leva presudio, zahvaljujući pogotku džokera Širlea, koji je slomio otpor borbenih izabranika Vahida Halilhodžića, piše Blic.

Ušli su Alžirci u meč sanjajući reprizu 1982. kada je SR Njemačka poražena sa 2:1 na Mundijalu, a pristupom bez suvišnog respekta, fizičkom spremnošću, presingom i akcijama, uz sjajnu taktičku pripremu selektora Vahida Halilhodžića, bili su bolji takmac u prvih 45 minuta.

Sa druge strane, čak 7 igrača Bajerna bilo je u postavi Njemačke, a najviše posla imao je golman Manuel Nojer, i to kao bek.

Poslije samo dva minuta produžetka poklekli su Alžirci kada je Miler prošao po lijevoj strani i centrirao kroz trojicu igrača, a Širle je petom poslao loptu iza leđa Mbolija za 1:0.

Primljeni gol i umor su iz takta izbacili Alžirce. Poslije 90 minuta igranja iznad svojih mogućnosti nisu imali ni snage za ozbiljniji napad, defanzivna linija se potpuno raspala, pa je nakon nonšalantnog poigravanja u šesnaestercu Ozil u 119. minute zakucao loptu u mrežu.

Zaslužili su i Alžirci da postignu bar gol, a to se desilo u nadoknadi produžetka, kada je Đabu iskoristio centaršut sa desne strane da matira sjajnog Nojera.

Stadion: Beira-Rio, Porto Alegre

Sudija: Sandro Riči (Brazil)

Strijelci: Širle 92, Ozil 119 – Đabu 120+1

Njemačka: Nojer, Boateng, Mustafi (od 70. Kedira), Mertesaker, Hevedes, Lam, Švajnštajger (od 109. Kramer), Kros, Ozil, Miler, Gece (od 46. Širle).

Alžir: Mboli, Mostefa, Belkalem, Hališ (od 97. Bugera), Mandi, Lasen, Feguli, Gulam, Taider (od 78. Braimi), Slimani, Sudani (od 100. Đabu).