Nejmar ugasio “vatrene”, sumnjive odluke sudije

[dropcap]SAO PAULO[/dropcap] Dvije, u najmanju ruku, sumnjive odluke japanskog sudije Juičija Nišimure uticale su na konačan rezultat startne utakmice na Svjetskom prvenstvu između Brazila i Hrvatske, odigrane večeras u Sao Paulu.

Prva od njih je dosuđeni penal, a drugi duel u vazduhu Orića i golmana Žulija Cezara, koji je Nišimura okvalifikovao kao prekršaj. Sve nedoumice je riješio Oskar u prvom minutu sudijske nadoknade, iznenadnim udarcem “iz koljena”, kojim je postavio konačnih 3:1 za “karioke”.

U prvom poluvremenu je viđena izjednačena borba, u kojoj je selekcija Hrvatske aktivnom igrom parirala favorizovanim domaćinima. Rezultat pristiska bilo je vođstvo nakon autogola Marsela u 11. minutu, poslije Olićevog ubacivanja lopte sa lijeve strane.

Brazil je strpljivo tražio put kroz dobro postavljenu odbranu “vatrenih”, ali je tek bljesak genijalnog Nejmara i precizan šut po zemlji donio u 29. minutu olakšanje za domaće navijače.

Nakon toga je pao tempo igre i do odlaska na odmor gledaoci nisu mogli uživati u ljepoti najvažnije sporedne stvari na svijetu.

Drugo poluvrijeme je donijelo mlaku igru. Brazilci su, poučeni iskustvom sa početka utakmice, igrali opreznije i pitanje je kako bi se dalje razvijala situacija da sudija, koji se u prvom poluvremenu gotovo nije primjećivao, u 71. minutu nije dosudio penal nakon bezazlenog kontakta Lovrena i Freda.

Pletikosa je uspio da “pročita” Nejmara, ali je udarac bio precizan i jak.

Hrvatska selekcija se nije predavala, gradeći akcije dugim loptama, pokazujući da brazilska odbrana ni na ovom šampionatu neće biti bolji dio tima. Nakon jednog centaršuta Olić je nadvisio Cezara, ali je sudija, u trenucima kada se na liniji gola našao samo jedan brazilski fudbaler, prekinuo akciju zbog navodnog prekršaja.

Tri minuta prije kraja (90+1) sve nedoumice je riješio Oskar.

U drugoj utakmici A grupe u petak u Natalu od 18 sati po našem vremenu igraju Meksiko i Kamerun.

Večerasnji meč odigran je na stadionu Arena Korintijans pred oko 60.000 gledalaca, a sudio je Juiči Nišimura iz Japana.

Strijelci: Nejmar u 29. i 71. iz penala i Oskar u 90+1 za Brazil, a Marselo (autogol) u 11. minutu za Hrvatsku.

Žuti kartoni: Nejmar, Luiz Gustavo (Brazil), Ćorluka, Lovren (Hrvatska).

Brazil: Žulio Cezar, Dani Alveš, Tijago Silva, David Luiz, Marselo, Oskar, Paulinjo (od 63. Ernaneš), Nejmar (od 88. Ramireš), Luiz Gustavo, Hulk (od 68. Bernard), Fred.

Hrvatska: Pletikosa, Srna, Ćorluka, Lovren, Vrsaljko, Perišić, Modrić, Kovačić (od 61. Brozović), Rakitić, Olić, Jelavić (od 78. Rebić).