Kostarika preko Italije do osmine finala, Englezi idu kući

[dropcap]RESIFE[/dropcap] Fudbaleri Kostarike plasirali su se u osminu finala Svjetskog prvenstva, pošto su večeras napravili još jedno veliko iznenađenje i u Resifeu savladali Italiju sa 1:0 u drugom kolu D grupe.

Kostarikanci su se potrudili da naprave još jednu senzaciju na Mundijalu, a ova im je donijela plasman u osminu finala, drugi u istoriji.

Prvi put je ova centralnoamerička selekcija izborila drugi krug na Mundijalu 1990. u Italiji, kada ih je vodio srpski stručnjak Bora Milutinović.

Poslije trijumfa nad Urugvajem u prvom kolu, Kostarika je danas u Resifeu potvrdila da se ne šali i da ima, ako ne previše kvalitetnu, onda kompaktnu i dobro organizovanu ekipu.

Trijumf od 1:0 dodatno dobija na značaju pošto je ostvaren protiv “kraljeva” minimalaca i taktike, Italijana.

Ispostavilo se da je pogodak Brajana Ruiza u smiraj prvog poluvremena riješio pitanje pobjednika, a nekoliko trenutaka prije toga činilo se da su Kostarikanci oštećeni za penal nakon duela Ðorđa Kjelinija i Džoela Kembela.

U prvom poluvremenu dvije veoma dobre prilike da dovede Italiju u vođstvo propustio je da iskoristi Mario Baloteli, dok su u nastavku meča napadi “azura” uglavnom bili jalovi.

Večerašnji rezultat znači i da je Engleska ostala bez šansi za osminu finala, pošto u posljednjem kolu igra protiv Kostarike, a Gordi Albion je još uvijek bez bodova.

U drugoj utakmici trećeg kola D grupe sastaće se Italija i Urugvaj, a obje ekipe imaju po tri boda.

Jedna od njih će takođe morati da spakuje kofere, mnogo prije nego što su se nadali uoči Mundijala.

Utakmica je odigrana na stadionu Arena Pernambuko pred oko 46.000 gledalaca, a sudio je Čileanac Enrike Oses.

Italija: Bufon, Abate, Barzalji, Kjelini, Darmijan, Pirlo, De Rosi, Mota (Kasano 46’), Kandreva (Insinje 57’), Markizio (Ćerći 69’), Baloteli.

Kostarika: Navas, Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, Dijaz, Borges, Teheda (Kubero 68’), Bolanjos, Ruiz (Brenes 81’), Kembel (Urena 74’).

Pinto: Kostarika je ovo zaslužila

Selektor fudbalera Kostarike Horhe Luis Pinto rekao je danas da je njegova ekipa igrala hrabro u pobjedi nad Italijom i zasluženo izborila plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva.

“Sačuvali smo mirnoću, odigrali smo sjajnu utakmicu. Narod u Kostariki je zaslužio ovo. Stalno su bili uz ekipu. Ovo je pravi poklon za sve njih”, rekao je Pinto novinarima nakon meča u Resifeu.

Strijelac jedinog pogotka na meču u Resifeu bio je Brajan Ruiz u 44. minutu, a Kostarikanci su i u prvom kolu Mundijala slavili – nad Urugvajem.

Italijanima će nakon ovog poraza biti potrebno da u posljednjem kolu protiv Urugvaja ostanu neporaženi kako bi prošli u osminu finala.

“Znali smo da je ova grupa teška. Pokušaćemo da se što prije oporavimo za meč sa Urugvajem. Kostarikanci su večeras bili veoma agresivni, mi smo na više načina probali da izjednačimo, ali nismo uspjeli”, kazao je selektor Italije Ćezare Prandeli.